Märta Bohman, hedersledamot i JORF

1 december 2007Lars Falkdalen Lindahl Inga kommentarer »

Vid JORF:s årsmöte i februari (2004) utsågs Märta Bohman, ”JORF:s ständige sekreterare”, till hedersledamot i föreningen. Märta har alltsedan den dag föreningen bildades spelat en framträdande roll på olika sätt. Förutom att ha varit just sekreterare har hon även tillhört tidskriftens redaktion under många år, ansvarat för utskicken till medlemmarna och varit exkursions- och studiecirkelledare. Hon har dessutom bakat legendariskt goda kakor till våra styrelse- och årsmöten samt i stor utsträckning varit föreningens ansikte utåt mot medlemmarna.

Märta är just den person som alla föreningar skulle behöva, en som står för kontinuitet och stabilitet, en fixstjärna för föreningen bland alla supernovor som flammar upp ett tag och sedan slocknar lika fort. Mycket tack vare Märtas engagemang har det känts tryggt och stimulerande för oss andra att vara delaktiga i föreningens utveckling.

Thomas Holmberg och JORF:s styrelse

Tags: , ,